Obowiązkowe e-Faktury w 2024r.

roku 2023 przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) do momentu, gdy obowiązkowe fakturowanie w KSeF wejdzie w życie.

E-fakturowanie za rok – od 1 lipca 2024 zastąpi tradycyjne faktury papierowe. Za naruszenie nowych przepisów grożą surowe kary, choć Krajowa Administracja Skarbowa przez pierwsze pół roku ma po nie sięgać tylko w wyjątkowych przypadkach.

Dotyczy to również faktur z kas rejestrujących, będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. Paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r. Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.

Zdecydowana większość polskich firm w swojej pracy wykorzystuje elektroniczne narzędzia do ewidencjonowania sprzedaży. Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą na rzecz konsumentów korzystają z kas fiskalnych, natomiast podmioty zawierające transakcje głównie z innymi podmiotami gospodarczymi programów do zarządzania sprzedażą lub bardziej zaawansowanych systemów finansowo-księgowych.

Jednak wciąż tysiące firm stawia na tradycyjne rozwiązania. Tacy przedsiębiorcy korzystają z papierowych bloczków do wystawiania faktur. Nie chcą inwestować w oprogramowanie, obawiają się obsługi systemu, którego nie znają, bądź wystawiają tak niewiele dokumentów sprzedaży, że nie widzą potrzeby wprowadzania u siebie zmian.

Tymczasem już w 2024 r. ma nastąpić koniec papierowych faktur. Eksperci dostrzegają w tej zmianie pewne zagrożenia. Najtrudniejsza ma być ona dla najmniejszych firm, dlatego biuro P.H.U. TOP-SECRET w ramach podpisanej umowy z klientami udostępnia prosty i intuicyjny system do fakturowania – gratis, lub odpłatnie jeśli klient zleci wystawianie faktur w jego imieniu.

Udostępniamy szkolenia i webinarium na temat jak się przygotować i jak wystawiać e-faktury w naszym ststemia.

Źródło: gov.pl